الگوی خواب سحرخیزی و شب زنده داری

 آدم‌ها بر اساس الگوی خواب بر دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول کسانی هستند که صبح زود به طور ناخودآگاه بیدار می‌شوند و با تاریک شدن هوا منتظر هستند به رخت خواب بازگردند و دسته دوم کسانی هستند که با زنگ بیداری کلنجار می‌روند تا ۵ دقیقه بیشتر بخوابند. دسته دوم همان افرادی هستند که به راحتی می‌توانند تا نیمه شب بیدار باشند و پس از بامداد به خواب روند. بهتر است بدانیم که این الگوهای خواب در ذهن افراد به صورت منحصر به فرد وجود دارند.

 

تفاوت‌های فیزیکی

کسانی که الگوی خواب سحرخیزی دارند، بعد از ۳۰ دقیقه پیاده‌روی خسته می‌شوند و کسانی که الگو خواب شب زنده‌داری را دارند بعد از گذشت ۲۰ دقیقه پیاده‌روی خسته می‌شوند. در واقع کسانی که الگو خواب شب زنده‌داری دارند، بیشتر به نشستن و دراز کشیدن علاقمند هستند. در دوران خانه‌نشینی و قرنطینه، دورکاری برای کسانی که شب‌ زنده‌دار بودند، سخت شد و اغلب از برنامه‌های خود عقب افتادند.

تلاش برای تغییر الگوی خواب

الگوی خواب در افراد مختلف متفاوت است؛ ولی در واقع سیستم بدن ما متفاوت نیست و اگر برای تصحیح آن اقدام نکنیم دچار بیماری‌هایی مانند دیابت، اختلالات هورمونی و چربی کبد می‌شویم. پس بهتر است در تلاش برای تغییر الگوی خواب خود باشیم. اغلب افراد شب‌ زنده‌دار به این بیماری‌ها دچار می‌شوند. بهتر است برای شروع یکباره اقدام نکنیم و کم کم ساعت خواب خود را تغییر دهیم. برای کمک به خود می‌توانیم، از خوابیدن‌های وسط روز بپرهیزیم و صبح‌ها زودتر بیدار شویم.

الگوی خواب سحرخیزی و شب زنده داری

 

دمای طبیعی بدن چقدر است

 دمای عادی بدن چه میزان در نظر گرفته می شود؟

به گفته کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، میانگین دمای عادی بدن به طور کلی ۹۸٫۶ درجه فارنهایت (۳۷ درجه سلسیوس) در نظر گرفته می شود. اما دمای عادی بدن می تواند در محدوده ۹۷ تا ۹۹ درجه فارنهایت (۳۶٫۱ تا ۳۷٫۲ درجه سلسیوس) باشد و آنچه برای شما عادی در نظر گرفته می شود ممکن است اندکی بالاتر یا پایین‌تر از میانگین دمای بدن باشد.

بدن همواره دمای خود را در واکنش به شرایط محیطی تنظیم می کند. به عنوان مثال، زمانی که ورزش می کنید، دمای بدن شما افزایش می یابد. و اگر دمای بدن خود را با یک دماسنج کنترل کنید، احتمالا متوجه خواهید شد که اواخر بعد از ظهر و شب بالاتر از زمانی است که صبح از خواب بیدار می شوید.

نوزادان و کودکان نوپا دارای دمای بدن بالاتر نسبت به کودکان بزرگ‌تر و بزرگسالان هستند زیرا ناحیه سطحی بدن آنها نسبت به وزنشان بزرگ‌تر است و سوخت و ساز بدنشان فعال‌تر است. نوزادان تازه متولد شده به طور معمول دارای میانگین دمای بدن ۹۹٫۵ درجه فارنهایت (۳۷٫۵ درجه سلسیوس) هستند.

 

 

تب چیست؟

تب به افزایش موقتی دمای بدن گفته می شود و اغلب به واسطه بیماری شکل می گیرد. درجه حرارت مقعدی، گوش، یا سرخرگ تمپورال (پیشانی) ۱۰۰٫۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سلسیوس) یا بیشتر به طور کلی تب را نشان می دهد. تب به طور معمول طی چند روز فروکش می کند. اگر تب دارید ممکن است علائم زیر را نیز تجربه کنید:

– لرز

– تعریق

– سردرد

– دردهای عضلانی

– بی اشتهایی

– تحریک پذیری

– کم آبی بدن

– ضعف عمومی

برای بزرگسالان دمای بدن ۱۰۳ درجه فارنهایت (۳۹٫۴ درجه سلسیوس) یا بیشتر می تواند دلیلی برای نگرانی باشد و باید به پزشک مراجعه کرد. همچنین، اگر همراه با تب با علائم دیگر مانند سردرد شدید، راش پوستی غیرعادی، حساسیت غیرعادی به نور روشن، سفتی گردن و درد هنگام خم کردن سر رو به جلو، سردرگمی ذهنی، استفراغ مداوم، دشواری در تنفس یا سینه درد، شکم درد یا درد هنگام دفع ادرار، و تشنج مواجه هستید باید به پزشک مراجعه کنید.

برای نوزادان و کودکان نوپا دمای بدن که اندکی بالاتر از حد معمول است می تواند نشانه ای از عفونتی جدی باشد. اگر فرزند شما کمتر از سه ماه سن دارد و دمای مقعدی وی ۱۰۰٫۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سلسیوس) یا بیشتر است، بین سه تا شش ماه سن دارد و دمای مقعدی وی تا ۱۰۲ درجه فارنهایت (۳۸٫۸ درجه سلسیوس) می رسد و بی حال، تحریک پذیر یا ناراحت به نظر می رسد یا بیش از ۱۰۲ درجه فارنهایت تب دارد، یا بین شش تا ۲۴ ماه سن دارد و دمای مقعدی وی بیش از ۱۰۲ درجه فارنهایت بوده و بیش از یک روز ادامه داشته است باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر فرزند شما دو ساله یا بزرگ‌تر است، در صورت تداوم تب برای سه روز یا اگر بی حال به نظر رسیده و واکنش درستی نشان نمی دهد باید به پزشک مراجعه کنید.

کودکان جوان در بازه سنی شش ماه تا پنج سال ممکن است تشنج ناشی از تب داشته باشند که به طور معمول شامل از دست دادن هوشیاری و لرزش اندام ها در دو سمت بدن می شود. اگر تشنج برای بیش از پنج دقیقه ادامه داشته باشد باید با اورژانس تماس گرفته یا کودک را در کوتاه‌ترین زمان ممکن پس از رفع تشنج به بیمارستان انتقال دهید تا دلیل این شرایط مشخص شود.

تب می تواند به شما در مبارزه با یک عفونت کمک کند

تب شرایط خوشایندی را ایجاد نمی کند اما می تواند مفید باشد. داروهای بدون نسخه مختلف از جمله استامینوفن یا ایبوپروفن می توانند به کاهش تب کمک کنند اما گاهی اوقات بهتر است تب درمان نشود زیرا به نظر می رسد نقش مهمی در کمک به مبارزه با عفونت ها ارائه می کند. با این وجود، اگر پزشک به یک عفونت باکتریایی مانند سینه پهلو یا گلودرد میکروبی مشکوک باشد، ممکن است یک آنتی بیوتیک را برای شما تجویز کند.

در مورد کروناویروس دمای بدن چه میزان باید باشد؟

تب یکی از علائم بیماری کووید-۱۹ است که به واسطه ویروس SARS-CoV-2 ایجاد می شود. دمای پایین بدن از علائم این بیماری نیست.

اگر فکر می کنید ممکن است در معرض کروناویروس جدید قرار گرفته باشید، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا توصیه می کند که دمای بدن خود را دو بار در روز بررسی کنید تا مشخص شود تب دارید یا خیر. این مرکز دمای ۱۰۰٫۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سلسیوس) یا بیشتر را به عنوان تب در نظر گرفته است. اگر کودکی کوچک‌تر از چهار سال دارید از یک دماسنج گوشی برای بررسی دمای بدن وی استفاده کنید یا می توانید دماسنج را زیر بغل وی قرار دهید. اگر دمای زیربغل کودک ۹۹٫۴ درجه فارنهایت (۳۷٫۴ درجه سلسیوس) یا بیشتر باشد، وی تب دارد.

افراد مسن از دمای بدن پایین‌تری برخوردار هستند

اگر دمای بدن شما حتی در روزهای گرم تابستان همواره پایین است، این می تواند با سن شما در ارتباط باشد. مطالعات نشان داده اند که با افزایش سن، میانگین دمای بدن ما اندکی کاهش می یابد. طی مطالعه ای که در نشریه Journal of Clinical Nursing منتشر شد، دمای بدن ساکنان ۱۳۳ خانه سالمندان اندازه گیری شد و پژوهشگران دریافتند که دمای بدن افرادی که در بازه سنی ۶۵ تا ۷۴ سال قرار داشتند پایین‌تر از میانگین دمای عادی بدن بود. افراد در بازه سنی ۷۵ تا ۸۴ سال حتی دمای بدن پایین‌تری داشتند و پایین‌ترین میزان دمای بدن بین افرادی بود که بیش از ۸۵ سال سن داشتند و برخی از آنها در شرایط عادی دارای دمای بدن ۹۳٫۵ درجه فارنهایت (۳۴٫۱ درجه سلسیوس) بودند. آگاهی از این نکته اهمیت دارد زیرا افراد مسن ممکن است تب را در دماهای پایین‌تر از افراد جوان‌تر تجربه کنند.

مردان و زنان دارای دماهای بدن متفاوت هستند

در مطالعه ای که در نشریه Lancet منتشر شد، پژوهشگران در دانشگاه یوتا در سالت لیک سیتی دریافتند که دمای بخش مرکزی بدن زنان به طور میانگین ۰٫۴ درجه بیشتر از مردان (۹۷٫۸ در برابر ۹۷٫۴ درجه فارنهایت یا ۳۶٫۵ در برابر ۳۶٫۳ درجه سلسیوس) است. اما دستان زنان ۲٫۸ درجه فارنهایت سردتر از دستان مردان – ۸۷٫۲ در برابر ۹۰ درجه فارنهایت یا ۳۰٫۶ در برابر ۳۲٫۲ درجه سلسیوس – بود.

یک کلاه همواره نمی تواند به حفظ گرمای بدن کمک کند

زمانی که موضوع از دست دادن گرمای بدن مطرح است، مطالعات نشان داده اند که نکته خاصی درباره سر انسان وجود ندارد. هر بخشی از بدن که پوشیده نشده باشد، گرما از دست می دهد و دمای بخش مرکزی بدن را کاهش می دهد.

دروغ گفتن می تواند موجب تغییر دمای بدن شود

طی مطالعه ای که توسط پژوهشگران دانشگاه گرانادا در اسپانیا انجام شد و در آوریل ۲۰۱۸ در نشریه Journal of Investigative Psychology and Offender Profiling منتشر شد، پژوهشگران با استفاده از تصویربرداری گرمایی دریافتند که اضطراب ناشی از دروغ گفتن موجب کاهش دمای بینی و افزایش دمای قسمت های اطراف پیشانی می شود.

فلفل قرمز می تواند دمای بخش مرکزی بدن را افزایش دهد

آیا غذاهای تند را دوست دارید؟ این نوع غذاها ممکن است دمای بدن و سوخت و ساز شما را افزایش دهند. طی مطالعه ای که در نشریه Physiology and Behavior منتشر شد به غذای شرکت کنندگان حدود یک گرم فلفل قرمز اضافه شد. پژوهشگران دریافتند که دمای بخش مرکزی بدن آنها افزایش داشته اما دمای پوست پایین‌تر بود. پژوهشگران این نظریه را مطرح کردند که افزایش تولید گرما همراه با کاهش اشتها یک مزیت بالقوه برای افرادی که در تلاش برای مدیریت وزن خود هستند، به ویژه آنهایی که به طور معمول غذاهای تند مصرف نمی کنند، محسوب می شود.

یک قلب سرد می تواند از مغز شما محافظت کند

هیپوترمی درمانی نوعی روش درمان است گه گاهی اوقات برای افرادی که دچار ایست قلبی می شوند بکار گرفته می شود. زمانی که قلب دوباره تپیدن را آغاز می کند، کادر درمان از دستگاه های خنک کننده برای کاهش دمای بدن به حدود ۸۹ تا ۹۳ درجه فارنهایت (۳۱٫۶ تا ۳۳٫۸ درجه سلسیوس) استفاده می کنند. کاهش دمای بدن پس از تجربه ایست قلبی می تواند آسیب به مغز را کاهش داده و احتمال بهبودی فرد را افزایش خواهد داد.

دمای بدن می تواند به تعیین زمان مرگ کمک کند

پس از مرگ، بدن دیگر گرما تولید نکرده و به آرامی سرد می شود. این روند به نام الگور مورتیس یا سردی مرگ شناخته می شود. پزشکی قانونی پس از کشف جسد از سردی مرگ به عنوان ابزاری برای تخمین زمان مرگ استفاده می کند. اما عوامل مختلفی می توانند بر دمای بدن تاثیرگذار باشند، از این رو بررسی دمای بدن تکنیک دقیق و قابل اعتمادی محسوب نمی شود.

دمای طبیعی بدن چقدر است

 

ارزش غذایی هسته انبه

 انبه یکی از میوه های محبوب در جهان است که می تواند مواد مغذی و آنتی اکسیدان های مختلفی را در اختیار بدن ما قرار دهد. با این وجود، افراد کمی از این حقیقت آگاه هستند که هسته انبه نیز می تواند فواید بسیاری را ارائه کند.

 

هسته انبه یکی از بزرگترین نمونه ها بین هسته میوه ها محسوب می شود.

برای تهیه پودر هسته انبه، هسته های انبه از میوه جدا شده و به خوبی شسته می شوند تا هیچ گونه گوشت میوه روی آنها باقی نماند و سپس در مجاورت هوا خشک می شوند. هسته های خشک شده انبه آسیاب می شود تا به پودر تبدیل شده و از این پودر برای اهداف مختلف استفاده می شود.

ارزش غذایی

جدا از عطر و طعم فوق العاده میوه انبه، هسته انبه منبع خوبی از مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی است. مصرف ۱۰۰ گرم هسته انبه می تواند ۱۳ گرم چربی کل، ۳۲٫۲۴ گرم کربوهیدرات، ۰٫۱۹ میلی گرم ویتامین B6، ۶٫۳۶ گرم پروتئین، ۱٫۳ میلی گرم ویتامین E، ۲٫۰۲ گرم فیبر غذایی کلی، ۲۲٫۳۴ میلی گرم منیزیم و ۰٫۱۲ میکروگرم ویتامین B12 ارائه کند. افزون بر این، بسیاری از اسیدهای آمینه، از جمله ۸٫۴ گرم لوسین، ۳٫۲۳ گرم ایزولوسین، ۲٫۳۱ گرم هیستیدین، ۳٫۸ گرم والین، ۲٫۰۴ گرم ترئونین و ۳٫۱۳ گرم لیزین در ۱۰۰ گرم هسته انبه وجود دارند.

فواید سلامت هسته انبه

هسته های انبه که اغلب پس از مصرف گوشت میوه دور انداخته می شوند، در حقیقت، سرشار از مواد مغذی مفید هستند. پودر هسته انبه به روش های مختلف قابل استفاده است. در ادامه با برخی فواید سلامت هسته انبه بیشتر آشنا می شویم.

سلامت مو و پوست سر

شوره سر یکی از رایج‌ترین مشکلات مو است که افراد از آن رنج می برند. شوره سر بیشتر در کودکان در حال رشد و نوجوانان دیده می شود و همچنین گاهی اوقات افراد مسن نیز با آن درگیر هستند. شوره سر به واسطه خشک شدن پوست سر و پوسته پوسته شدن آن رخ می دهد. هسته انبه می تواند به بهبود شوره سر کمک کند. برای کاهش شوره سر شما می توانید از کره هسته انبه روی موی سر خود استفاده کنید. کره هسته انبه موجب درخشش و افزایش استحکام مو می شود. استفاده از ترکیب کره هسته انبه و رروغن خردل می تواند به کنترل آلوپسی (ریزش مو)، سفید شدن زودرس مو، ریزش مو و شوره سر کمک کند.

بیماری قلبی عروقی

پودر هسته انبه زمانی که به میزان متعادل در رژیم غذایی مصرف شود می تواند به کاهش پرفشاری خون و همچنین پیشگیری از مشکلات قلبی و عرقی کمک کند. پودر هسته انبه در صورت مصرف منظم می تواند به پیشگیری و بهبود مشکلات قلبی مختلف کمک کند.

سلامت باروری زنان

هسته انبه می تواند به درمان برخی مشکلات سلامت باروری در زنان کمک کند. یک قاشق چایخوری از خمیر هسته انبه را درون واژن بمالید. این خمیر می تواند به بهبود مشکلاتی مانند واژینیت (التهاب واژن) و لکوره (ترشحات واژن) کمک کند. همچنین، هسته انبه به آرامش دیواره های واژن پس از بارداری های متعدد کمک می کند.

بهبود گوارش

هسته انبه خشک شده گزینه ای موثر برای مبارزه با اسیدیته است. این می تواند به بهبود گوارش کمک کند. از آنجایی که هسته انبه سرشار از فنول ها و ترکیبات فنولیک است که به عنوان آنتی اکسیدانی خوب شناخته می شوند، این محصول می تواند به بهبود گوارش کمک کند.

سلامت دهان و دندان

پودر مخصوص دندان که با استفاده از هسته انبه آماده می شود گزینه خوبی برای تقویت سلامت دندان ها است. مقداری پودر هسته انبه را کف دست خود ریخته و آن را مرطوب کنید، سپس مسواک خود را به آن آغشته کنید. مسواک زدن با پودر هسته انبه می تواند به حفظ سلامت دندان ها و پیشگیری از پوسیدگی آنها کمک کند.

دیابت

هسته انبه می تواند به کاهش سطوح قند خون انسان کمک کند و از این رو در درمان دیابت موثر عمل می کند. هسته انبه به تغییر آنزیم هایی در روده و کبد کمک می کند، از این رو، آنها گلوکز کمتری جذب می کنند. به واسطه کاهش جذب گلوکز، قند خون نیز کاهش می یابد. همچنین، هسته انبه به کاهش چربی، وزن بدن و اندازه دور کمر نیز کمک می کند.

محافظت در برابر آکنه

استفاده از هسته انبه به عنوان یک لایه بردار پوست می تواند به از بین بردن آکنه کمک کند. هسته انبه، پس از خشک شدن آسیاب شده و به پودر تبدیل می شود. این پودر را با آب گوجه فرنگی تازه ترکیب کرده تا یک خمیر شکل بگیرد و آن را روی صورت قرار داده و اجازه دهید برای چند دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس، به آرامی پوست صورت را ماساژ داده و با آب شستشو دهید. این خمیر به باز شدن منافذ پوست، لایه برداری پوست و همچنین بهبود جوش های سرسیاه، آکنه، و انواع دیگر جوش ها کمک می کند. همچنین، این ترکیب از قرمزی پوست پیشگیری می کند. این محصول لایه بردار ملایم را می توانید روزانه استفاده کنید.

مقابله با مشکلات گلو

پودر هسته انبه می تواند در درمان التهاب گلو و سرفه موثر عمل کند. از این محصول به عنوان درمانی خانگی برای دیفتری استفاده می شود. مقداری پودر انبه را در آب ولرم ریخته و از آن برای غرغره کردن استفاده کنید.

درمان اسکوروی

پودر دانه انبه گزینه موثری برای درمان اسکوروی است. این پودر سرشار از ویتامین C است که به بهبود بیماری اسکوروی کمک می کند.

مقابله با اسهال

پودر هسته انبه برای درمان اسهال گزینه خوبی محسوب می شود. مصرف پودر هسته انبه دو تا سه بار در روز می تواند به بهبود اسهال و دیسانتری (اسهال خونی) کمک کند. پودر هسته انبه با خشک کردن هسته انبه در برابر نور خورشید و سپس آسیاب کردن آن تهیه می شود. حدود یک تا دو گرم از پودر هسته انبه دوز مناسب مصرف روزانه است و برای کسب بهترین نتایج باید مقداری عسل همراه با آن مصرف شود.

تسکین درد نیش زنبور یا عقرب

خمیر تهیه شده از پودر هسته انبه و آب انبه تازه را می توانید روی محل نیش زنبور یا عقرب قرار دهید. این خمیر به تسکین درد ناشی از گزیدگی کمک می کند.

مقابله با چاقی

با بهبود گردش خون و کاهش سطوح کلسترول بد (LDL)، پودر هسته انبه به کاهش وزن و درمان چاقی که به واسطه سطوح بالای کلسترول در بدن شکل می گیرد، کمک می کند. پودر هسته انبه به افزایش سرعت سوخت و ساز بدن نیز کمک می کند.

بهبود کم خونی

افراد مبتلا به کم خونی ممکن است با سطوح پایین هموگلوبین در خون مواجه باشند که وظیفه انتقال اکسیژن را بر عهده دارد. کم خونی در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است. از علائم این شرایط می توان به رنگ پریدگی پوست، خستگی و سرگیجه اشاره کرد. هسته انبه یکی از بهترین گزینه های غذایی برای مقابله با کم خونی است.

بهبود خشکی پوست

اگر با خشکی پوست مواجه هستید می توانید از کره هسته انبه برای بهبود این شرایط استفاده کنید. کره هسته انبه برای بهبود خشکی پوست، به ویژه در بخش های حساسی مانند پوست اطراف چشم ها، گونه ها و بخش های دیگر موثر عمل می کند.

همچنین، کره هسته انبه یک مرطوب کننده طبیعی برای پوست لب ها محسوب می شود. شما می توانید این محصول را به عنوان یک بالم پیش از خواب روی لب های خشک و کم آب خود بمالید. کره هسته انبه با احیای سلول های پوست، افزایش رطوبت و از بین بردن سلول های مرده پوست به بهبود شرایط آن کمک می کند. همچنین، کره هسته انبه به تسریع روند بهبودی پوست کمک می کند.

کلسترول

مصرف پودر هسته انبه می تواند به تقویت گردش خون کمک کند. این می تواند به کاهش سطوح کلسترول بد (LDL) در بدن کمک کند. همچنین، پودر هسته انبه به تنظیم سطوح قند خون در بدن کمک می کند. این یکی از بهترین و مهم‌ترین فواید هسته انبه است.

موارد استفاده سنتی و فواید دیگر هسته انبه

کره هسته انبه برای درمان اسهال، دایسنتری و معده درد استفاده می شود.

مصرف پودر هسته انبه می تواند به کنترل خونریزی بیش از حد و ترشحات سفید رنگ از واژن هنگام قاعدگی کمک کند.

کره هسته انبه همراه با یک قاشق عسل به عنوان درمانی خانگی برای بواسیر استفاده می شود.

از کره هسته انبه برای مراقبت از مو و پوست استفاده می شود.

کره هسته انبه در محصولات تجاری نرم کننده مو، کرم های صورت، صابون ها و لوسیون ها نیز استفاده می شود.

پودر هسته انبه به عنوان خمیردندان برای تقویت لثه ها و کمک به درمان مشکلات دندان، بوی بد دهان، و چرک دندان استفاده می شود.

هسته انبه به واسطه خواص جمع کننده خود به عنوان گزینه برای درمان اسهال مزمن استفاده می شود.

گفته شده است که میوه نارس انبه در درمان التهاب چشم و جوش ها و هسته آن در درمان آسم کاربرد دارد.

هسته انبه حاوی اسید گالیک زیاد است که در درمان خونریزی ناشی از بواسیر و خونریزی شدید در زمان قاعدگی موثر عمل می کند.

ترکیب پودر هسته انبه با باترمیلک و مصرف دو بار در روز آن به تسکین بواسیر و دیگر اختلالات این چنینی کمک می کند. مصرف ترکیب پودر هسته انبه با آب نیز می تواند به بهبود خونریزی شدید در زمان قاعدگی کمک کند.

مصرف متعادل هسته انبه می تواند به کاهش خطر مشکلات مرتبط با قلب و پرفشاری خون کمک کند.

چگونه استفاده کنیم

پودر هسته انبه به بهبود عطر و طعم بسیاری از غذاها، به ویژه میان وعده ها کمک می کند. شما می توانید این پودر را به دستورالعمل های غذایی مختلف اضافه کنید.

برای تهیه کره هسته انبه نیز می توانید چند هسته میوه رسیده انبه را جمع کرده و در محلی گرم و خشک نگهداری کنید تا به طور کامل خشک شوند. زمانی که پوسته بیرونی هسته خشک و بخش داخلی آن پوچ و شکننده شد می توانید مغز درون هسته را خارج کنید و در یک ظرف بریزید. مغزهای خشک شده هسته انبه را پودر کرده و با مقداری آب مخلوط کنید. آب را کم کم اضافه کنید تا یک خمیر شکل بگیرد. به این خمیر کره هسته انبه گفته می شود.

ارزش غذایی هسته انبه

 

تفاوت های کرونا با سرماخوردگی و آنفلوآنزا – فیلم

 اگر علائم بیماری دارید باید قبل از هر کاری خود را از سایر افراد جدا کنید. اما این علائم ممکن از مربوط به سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد. چطور میتوانیم بفهمیم به کرونا مبتلاشده‌ایم، سرما خورده‌ایم یا آنفولانزا گرفته‌ایم؟

این ویدیو را مشاهده کنید تا متوجه تفاوت های کرونا با سرماخوردگی و آنفلوآنزا شوید.

 

مثلا سرعت ظاهر شدن علائم می‌تواند به شما در تشخیص بیماری‌تان کمک کند. اگه علائم بیماری به سرعت ظاهر شد، احتمالن آنفولانزا گرفته اید چون علائم کرونا و سرماخوردگی به تدریج ظاهر می‌شود

داشتن تب از علائم شایع بیماری کرونا و آنفولانزا است. پس اگر علائم بیماری با تب همراه نبود احتمالا سرما خورده اید. اگر سردرد و لرز دارید احتمال آنفرانزا بیشتر است. چون داشتن لرز و سردرد در مبتلایان به بیماری کرونا و کسانی که سرما خورده‌اند به ندرت اتفاق می‌افتد

اگر سرفه‌ می‌کنید آنفولانزا نگرفته‌اید. سرفه خشک یکی از علائم بیماری کرونا است. اما اگر سرفه‌ شما مرطوب باشد احتمالن سرما خورده‌اید.

هرچند گرفتگی بینی در هر سه بیماری شایع است اما آبریزش بینی نشانه سرماخوردگی است. اگر آنفولانزا گرفته باشید هم ممکن است آبریزش بینی داشته باشید اما این علامت در مبتلایان به کرونا به ندرت دیده می‌شود

عطسه کردن هم یکی دیگر از علائم سرماخوردگی است. عطسه کردن در مبتلایان به کرونا و آنفولانزا به ندرت دیده می‌شود

تنگی نفس از علائم بیماری کروناست اما در کسانی که آنفولانزا گرفه‌اند هم دیده می‌شود، ولی در سرماخوردگی بسیار نادر است

داشتن حالت تهوع یا اسهال از علائم آنفولانزا است و در مبتلایان به کرونا و کسانی که سرما خورده‌اند به ندرت دیده می‌شود

با برسی علائم بیماری در این شرایط بحرانی می‌توانیم با اطلاع از نوع بیماری‌مان بیشترین کمک را به کادر درمانی بکنیم.

 

تفاوت های کرونا با سرماخوردگی و آنفلوآنزا – فیلم

 

محرومیت و کمبود خواب چیست ؟

 محرومیت خواب در صورتی رخ می دهد که خواب کافی نداشته باشید ، اما ، کمبود خواب مفهومی وسیع تر دارد و هنگامی رخ می دهد که یک یا چند مورد زیر را داشته باشید :

– خواب کافی نداشته باشید (محرومیت از خواب ) – در زمان اشتباه در طول روز خوابیده باشید . ( یعنی با ساعت طبیعی بدن هماهنگ نیستید ) – به خوبی نخوابیدید یا انواع مختلف خواب هایی که بدن شما نیاز دارد را نگذرانده اید . – اختلال خواب دارید که باعث می شود نتوانید به مقدار کافی بخوابید یا کیفیت خواب شما را کم می کند .

 

در این مقاله به بررسی مساله کمبود خواب خواهیم پرداخت …

 

خوابیدن مانند خوردن ، نوشیدن و تنفس کردن ، یکی از نیازهای اساسی انسان است . مانند بقیه نیازها ، خوابیدن بخشی مهم برای سلامتی در طول زندگی است . کمبود خواب می تواند منجر به مشکلات جسمی و روانی ، آسیب ها ، فقدان بهره وری یا حتی افزایش خطر مرگ شود .

 

 

بررسی اجمالی برای درک کمبود خواب ، بهتر است بدانید خواب چگونه انجام می شود و چرا اهمیت دارد . دو نوع خواب ، خواب REM (حرکت سریع چشم ) و خواب غیر REM می باشند .خواب غیر REM شامل خواب عمیق یا خواب آهسته می شود . خواب دیدن معمولا در طول خواب REM اتفاق می افتد . معمولا خواب REM و غیر REM در یک الگوی منظم ۳ الی ۵ دوره ای در هر شب اتفاق می افتد . توانایی شما برای عملکرد بهتر به دریافت کافی از هر دو نوع خواب و به خوابیدن در زمانی که بدن شما برای خوابیدن آماده است ، بستگی دارد .

 

شما یک ساعت بدن دارید که زمان بیدار شدن و زمان آماده شدن برای خواب را کنترل می کند . این ساعت معمولا از یک ریتم تکراری ۲۴ ساعته ( به نام ریتم شبانه روزی ) پیروی می کند . این ریتم بر هر سلول ، بافت و عضو بدن و چگونگی عملکرد آن ها تاثیر می گذارد . اگر شما به اندازه کافی نخوابید ، در زمان نامناسب بخوابید یا خواب کم کیفیتی داشته باشید ، احتمالا در طول روز احساس خستگی می کنید . هنگامی که بیدار می شوید ممکن است احساس شادابی و هوشیاری نکنید .

 

کمبود خواب می تواند در کار ، مدرسه ، رانندگی و وظایف اجتماعی اختلال ایجاد کند . کمبود خواب ممکن است در یادگیری ، تمرکز و واکنش شما مشکل ایجاد کند . هم چنین باعث شود در قضاوت کردن ، واکنش و احساسات با مشکل مواجه شوید . کمبود خواب باعث ناامیدی ، بدخویی و نگرانی در موقعیت های اجتماعی می شود .

 

علائم کمبود خواب ممکن است بین کودکان و بزرگسالان متفاوت باشد . کودکانی که با کمبود خواب مواجه هستند ممکن است بیش از حد فعال باشند ، بدرفتاری کرده و در مدرسه ضعیف عمل کنند .

 

جمع بندی کمبود خواب یکی از مشکلات سلامتی رایج در ایالت متحده آمریکاست و افراد زیادی در سنین متفاوت خواب کافی ندارند . به عنوان مثال یک نظر سنجی در مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ها نشان می دهد ، حدود ۷ الی ۱۹ درصد افراد بالغ در آمریکا خواب کافی ندارند .

 

تقریبا ۴۰ درصد از افراد بالغ حداقل یک بار در ماه در طول روز بدون مقدمه به خواب می روند . همچنین تخمین زده می شود که ۵۰ تا ۷۰ میلیون آمریکایی مبتلا به اختلال مزمن خواب هستند .

 

کمبود خواب با بسیاری از مشکلات حاد سلامتی مانند بیماری های قلبی ، کلیوی ، فشار خون بالا ، دیابت ، سکته مغزی ، چاقی و افسردگی مرتبط است .کمبود خواب هم چنین با افزایش خطر آسیب در بزرگسالان ، نوجوانان و کودکان همراه است . برای مثال خواب آلودگی راننده باعث آسیب های جدی و مرگبار در تصادفات رانندگی می شود . کمبود خواب در سالمندان باعث افتادن و شکستن استخوان ها می گردد .

 

علاوه بر این ، کمبود خواب در خطاهای انسانی مربوط به تصادفات فجیع ( مانند سقوط راکتور هسته ای ، غرق شدن کشتی های بزرگ و حوادث هوایی ) نقش دارد .

 

یکی از افسانه های رایج این است که انسان می تواند کم خوابیدن بدون تاثیرات منفی را یاد بگیرد . به هر حال تحقیقات نشان می دهد که داشتن خواب کافی ِ با کیفیت در زمان مناسب برای سلامتی ذهنی و فیزیکی ، کیفیت زندگی و ایمنی لازم است .

 

فرآیند خواب

 

چه چیزی شما را به خواب فرو می برد ؟ عوامل زیادی در آماده کردن بدن شما برای خوابیدن و بیدار شدن نقش دارند . شما یک ساعت داخلی بدن دارید که زمان بیدار شدن و هنگامی که بدن شما برای خوابیدن آماده است را کنترل می کند . ساعت بدن معمولا یک ریتم تکراری ۲۴ ساعته ( به نام ریتم شبانه روزی) دارد . دو عامل برای کنترل این ریتم نقش دارند . اولین عامل یک محرک برای خوابیدن است که هر ساعتی که شما بیدار هستید ایجاد می شود . این مرحله ی خواب در شب به اوج خود می رسد ، یعنی زمانی که اکثر مردم به خواب می روند . به نظر می رسد یک ترکیب به نام آدنوزین در این مرحله از خواب نقش دارد . در زمان بیداری سطح آدنوزین در مغز افزایش می یابد . افزایش سطح این ترکیب علامت رسیدن به مرحله خواب است . هنگامی که شما خواب هستید ، بدن شما آدنوزین را تجزیه می کند .

 

عامل دوم شامل ساعت داخلی بدن می شود . این ساعت با نشانه های معینی در محیط هماهنگ است . نور ، تاریکی و نشانه های دیگر تعیین می کنند چه زمانی شما احساس بیداری یا خواب آلودگی کنید . به عنوان مثال سیگنال های نور که از طریق چشمانتان دریافت می شود به ناحیه خاصی از مغزتان می گوید که الان روز است . این ناحیه از مغز ساعت بدن را با دوره های شب و روز هماهنگ می کند .

 

بدن شما مواد شیمیایی را در یک ریتم روزانه آزاد می کند که ساعت بدن با آن کنترل می شود . وقتی هوا تاریک می شود بدن یک هورمون به نام ملاتونین آزاد می کند . ملاتونین به بدن علامت می دهد که زمان آماده شدن برای خواب است و کمک می کند تا احساس خواب آلودگی کنید .میزان ملاتونین خون در شب به اوج خود می رسد . محققان معتقدند این مرحله بخش مهمی برای آماده شدن بدن برای خواب است . قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی در شب در این روند اختلال ایجاد می کند . نمونه های نور مصنوعی شامل نور صفحه تلویزیون و کامپیوتر یا نور زیاد یک ساعت زنگدار است .

 

هنگام طلوع آفتاب بدن شما هورمون کورتیزول را آزاد می کند . این هورمون به طور طبیعی بدن شما را برای بیدار شدن آماده می کند .

 

ریتم و ساعت بدن با تغییر سن ، تغییر می کند . نوجوان ها نسبت به بچه های کوچک تر و بزرگسالان شب ها دیرتر به خواب می روند چون در یک چرخه ۲۴ ساعته ملاتونین در نوجوانان دیرتر آزاد می شود و به اوج خود می رسد ، در نتیجه طبیعی است که بسیاری از نوجوان ها ترجیح می دهند شب ها دیرتر بخوابند و صبح ها دیرتر بیدار شوند .

 

انسان ها در سال های اولیه عمرشان ( یعنی در سن رشد) به خواب بیشتری نیاز دارند . به عنوان مثال ، نوزادان ممکن است روزانه بیشتر از ۱۶ ساعت بخوابند و بچه ها در سنین قبل از مدرسه به چرت زدن نیاز دارند . بچه های کوچکتر بیشتر مایلند در اوایل شب بخوابند . نوجوان ها مایلند صبح ها بیشتر بخوابند . هم چنین افراد مسن ها مایلند زودتر بخوابند و زودتر بیدار شوند .

 

الگو و نوع خواب با افزایش سن تغییر می کند . برای مثال ، کودکان وقت بیشتری را در خواب REM سپری می کنند . میزان خواب عمیق ( یک مرحله از خواب غیر REM ) در اوایل کودکی افزایش می یابد و پس از دوران بلوغ به شدت کاهش می یابد . با افزایش سن این کاهش ادامه می یابد .

 

اهمیت خواب

 

چرا خواب اهمیت دارد ؟ خواب در زندگی سالم و سلامتی نقش مهمی دارد . خوابیدن به اندازه کافی و در زمان مناسب می تواند به سلامتی ذهنی و فیزیکی ، کیفیت زندگی و ایمنی کمک کند . احساسی که شما در هنگام بیداری دارید به اتفاقی که در هنگام خوابیدن می افتد بستگی دارد . در طول خواب بدن شما برای تقویت سلامتی ذهنی و فیزیکی فعالیت می کند . در بچه ها و نوجوان ها ، خواب به فرآیند رشد هم کمک می کند .

 

آسیب کمبود خواب می تواند در جریان یک حادثه ( مانند تصادف اتومبیل ) و یا در طی زمان نمایان شود . برای مثال کمبود خواب مداوم می تواند باعث افزایش خطر بیماری شود . هم چنین بر روی طرز فکر ، واکنش ، کار کردن ، یادگیری و نحوه برخوردتان با دیگران اثر منفی بگذارد .

 

 

عملکرد مغز سالم و احساس سلامتی

خواب به مغز شما کمک می کند تا بهتر عمل کند . وقتی شما خواب هستید ، مغز شما برای روز بعد آماده می شود . مغز در زمان خواب مسیرهای جدیدی را ایجاد می کند تا به یادگیری و به یاد آوردن اطلاعات کمک کند .

 

تحقیقات نشان می دهد یک خواب شبانه خوب روند یادگیری را بهبود می بخشد . خواب به یادگیری ریاضیات ، نواختن پیانو ، بازی گلف و راندن ماشین کمک می کند و مهارت حل مساله و یادگیری را بهبود می بخشد . هم چنین خواب به دقت ، تصمیم گیری و خلاقیت کمک می کند .

 

تحقیقات نشان می دهد کمبود خواب باعث ایجاد تغییراتی در قسمت هایی از مغز می شود . اگر شما با مشکل کمبود خواب مواجه هستید ممکن است در تصمیم گیری ، حل مساله ، کنترل رفتار و احساسات و هماهنگ شدن با تغییرات مشکل داشته باشید . هم چنین کمبود خواب با افسردگی ، خود کشی و رفتارهای پرخطر مرتبط است .

 

بچه ها و نوجوان هایی که با مشکل کمبود خواب مواجه هستند ممکن است در برخورد با دیگران مشکلاتی داشته باشند . آن ها ممکن است احساس عصبانیت یا اضطراب کنند ، احساساتشان در نوسان باشد ، احساس ناراحتی یا افسردگی کنند یا بی انگیزه باشند . آنها هم چنین ممکن است در تمرکز کردن مشکل داشته باشند ، نمرات پایین تری بگیرند و دچار استرس شوند .

 

تاثیر خواب بر سلامتی

 

تاثیر خواب بر سلامتی فیزیکی

خواب در سلامتی فیزیکی نقش مهمی دارد . برای مثال خواب در ترمیم و درمان رگ های خونی و قلبی نقش دارد . کمبود خواب مداوم با افزایش خطر بیماری های قلبی ، کلیوی ، فشار خون بالا ، دیابت و سکته مغزی مرتبط است . کمبود خواب خطر چاقی را نیز افزایش می دهد . نتیجه یک مطالعه بر روی نوجوانان نشان داد هر ساعت کمبود خواب ، احتمال چاق شدن را افزایش می دهد . کمبود خواب خطر چاقی را در سنین دیگر هم افزایش می دهد .

 

خواب به تعادل هورمون هایی که باعث احساس گرسنگی (گرلین) یا سیری (لپتین) می شوند کمک می کند . وقتی شما خواب کافی نداشته باشید میزان هورمون گرلین افزایش و هورمون لپتین کاهش می یابد . این امر باعث می شود در زمانی که خواب کافی نداشته اید بیشتر احساس گرسنگی کنید .

 

خواب بر واکنش شما به انسولین (هورمونی که سطح قند خون را کنترل می کند ) هم تاثیر می گذارد . کمبود خواب ناشی از قند خون بالا خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد .

 

خواب به رشد سالم کمک می کند . خواب عمیق باعث می شود بدن هورمون هایی را آزاد کند که باعث رشد طبیعی در بچه ها و نوجوان ها می شوند . این هورمون ها حجم عضلات را افزایش می دهند و به ترمیم سلول ها و بافت ها در بچه ها ، نوجوان ها و بزرگسالان کمک می کنند . خواب در بلوغ و باروری هم موثر است .

 

سیستم ایمنی بدن شما برای کارکرد بهتر به خواب نیاز دارد . کمبود خواب مداوم می تواند بر عملکرد سیستم ایمنی بدن تاثیر بگذارد . برای مثال اگر شما دچار کمبود خواب باشید ممکن است در مقابله با عفونت های معمول مشکل داشته باشید .

 

عملکرد روزانه و ایمنی

خواب کافی در زمان مناسب عملکرد شما را در طول روز بهبود می بخشد . افرادی که دچار کمبود خواب هستند در محل کار یا مدرسه بهره وری کمتری دارند . آن ها زمان زیادی را برای انجام کارها صرف می کنند ، واکنش آهسته تری دارند و بیشتر اشتباه می کنند . پس از چند شب کم خوابی حتی به میزان ۱ یا ۲ ساعت در هر شب ، عملکرد شما مانند زمانی که یک یا دو روز کامل نخوابیده اید تحت تاثیر قرار می گیرد .

 

کم خوابی به چرت زدن منجر می شود . ( چرت زدن به لحظات کوتاهی از خوابیدن گفته می شود که در هنگام بیداری اتفاق می افتد ) .

 

شما نمی توانید چرت زدن را کنترل کنید و ممکن است از آن با خبر نباشید . برای مثال آیا تا به حال به جایی سفر کرده اید که قسمتی از مسافرت را به یاد نیاورید ؟ اگر چنین است ، ممکن است چرت زدن را تجربه کرده باشید .

 

حتی اگر رانندگی نکنید ، چرت زدن بر روی عملکردتان تاثیر می گذارد . برای مثال اگر به یک سخنرانی گوش بدهید ، ممکن است بخشی از اطلاعات سخنرانی را از دست بدهید یا هدف سخنرانی را درک نکنید . در حقیقت شما در طول سخنرانی به خواب رفته اید و از آن بخش باخبر نیستید .

 

برخی مردم از خطرات کمبود خواب با خبر نیستند . در حقیقت ، آن ها نمی دانند که دچار کمبود خواب هستند . حتی با خواب کم یا خواب کم کیفیت ، ممکن است فکر کنند عملکردشان خوب است . برای مثال رانندگان خواب آلود ممکن است احساس کنند قادر به رانندگی هستند . با این حال مطالعات نشان می دهد کمبود خواب می تواند به میزان مست بودن یا حتی بیشتر از آن بر توانایی رانندگی تاثیر منفی بگذارد . برآورد شده است که سالیانه در ۱۰۰ هزار تصادف رانندگی ، خواب آلودگی راننده منجر به ۱۵۰۰ مرگ شده است .

 

رانندگان تنها افرادی نیستند که تحت تاثیر کم خوابی قرار می گیرند . کم خوابی می تواند اقشار مختلف مردم شامل پزشکان ، خلبانان ، دانش آموزان ، وکلا ، مکانیک ها و کارگران خطوط مونتاژ را تحت تاثیر قرار بدهد .

 

کمبود خواب تنها باعث مشکلات شخصی نمی شود بلکه می تواند باعث ایجاد مشکلات در مقیاس بزرگتر شود . برای مثال کمبود خواب در خطاهای انسانی مربوط به حوادث وحشتناک مانند ذوب شدن سوخت هسته ای ، غرق شدن کشتی های بزرگ و تصادفات هوایی نقش دارد .

 

چه مقدار خواب کافی است ؟

مقدار خوابی که روزانه به آن نیاز دارید در طول دوره های زندگی تغییر می کند . اگر چه نیاز خواب هر فرد متفاوت است ، نمودار زیر توصیه های عمومی برای گروه های سنی مختلف را نشان می دهد . این نمودار توصیه های اخیر دانشگاه پزشکی خواب آمریکا را نشان می دهد که توسط دانشگاه اطفال آمریکا تایید شده است .

 

نوزادان ۴ تا ۱۲ ماهه میزان خواب توصیه شده ………. ۱۲ الی ۱۶ ساعت در روز (شامل چرت ها )

بچه های ۱ تا ۲ ساله میزان خواب توصیه شده ………. ۱۱ الی ۱۴ ساعت در روز (شامل چرت ها )

بچه های ۳ تا ۵ ساله میزان خواب توصیه شده ………. ۱۰ الی ۱۳ ساعت در روز (شامل چرت ها )

بچه های ۶ تا ۱۲ ساله میزان خواب توصیه شده ………. ۹ الی ۱۲ ساعت در روز

نوجوانان ۱۳ تا ۱۸ ساله میزان خواب توصیه شده ………. ۸ الی ۱۰ ساعت در روز

بزرگسالان ۱۸ ساله و بیشتر میزان خواب توصیه شده ………. ۷ الی ۸ ساعت در روز

 

اگر شما به طور مرتب خوابتان را از دست می دهید یا به انتخاب خودتان کمتر از نیازتان می خوابید ، این کمبود خواب ها در طول زمان جمع می شوند . مجموع خواب هایی که از دست داده اید کسری خواب نامیده می شوند . برای مثال اگر شما هر شب ۲ ساعت کمتر بخوابید بعد از یک هفته ۱۴ ساعت کسری خواب خواهید داشت .

 

بعضی از مردم از چرت ها به عنوان راهی برای مقابله کردن با خواب آلودگی استفاده می کنند . چرت زدن ممکن است یک افزایش کوتاه مدت در هوشیاری و عملکرد فراهم کند ولی تمام مزایای خواب شبانه را ندارد . در واقع شما نمی توانید کسری خواب را جبران کنید .

 

بعضی از مردم در روزهای فراغت بیشتر از روزهای کاری می خوابند . در روزهای فراغت ممکن است دیرتر به رختخواب بروند و دیرتر از خواب بیدار شوند . خواب بیشتر در روزهای فراغت ممکن است علامت کمبود خواب باشد . اگرچه خواب بیشتر در روزهای فراغت می تواند باعث سرحالی شما بشود ، اما  ریتم خواب شما را به هم می زند .

 

عادت های بد و کمبود های طولانی مدت خواب می تواند بر روی سلامتی اثر بگذارد . اگر شما در مورد میزان خوابیدنتان نگران هستید از یک دفتر برای ثبت خوابتان به مدت چند هفته استفاده کنید . بنویسید هر شب چقدر می خوابید ، صبح چقدر احساس هوشیاری و راحتی می کنید و چقدر در طول روز احساس خواب آلودگی می کنید . نتایج را به دکتر خود نشان دهید و در مورد بهبود خوابتان با دکتر مشورت کنید .

 

خوابیدن در زمانی که بدن شما آماده خوابیدن است بسیار مهم است . کمبود خواب می تواند حتی بر افرادی که به میزان توصیه شده می خوابند هم تاثیر بگذارد . برای مثال افرادی که خوابشان با ساعت بدنشان هماهنگ نیست ( مانند کارگران شیفتی ) یا افرادی که خوابشان منقطع است ( مانند پرستاران ) باید به خوابشان توجه ویژه ای داشته باشند .

 

اگر کار یا فعالیت های معمولتان مانع خواب کافی یا به موقع شما می شوند با دکترتان صحبت کنید . هم چنین اگر در شب بیشتر از ۸ ساعت می خوابید ولی احساس راحتی نمی کنید باید با دکتر مشورت کنید . ممکن است اختلال خواب یا مشکل سلامتی داشته باشید .

 

افراد مبتلا به کمبود خواب

 

چه کسی در معرض خطر محرومیت و کمبود خواب است ؟

کمبود خواب ، که شامل محرومیت از خواب است ، بر روی همه مردم تاثیر می گذارد . ممکن است اقشار خاصی از مردم به احتمال زیاد دچار کمبود خواب باشند . برای مثال افرادی که :

 

– وقت کمی برای خوابیدن دارند ، مانند پرستاران یا افرادی که ساعات زیادی کار می کنند یا بیشتر از یک شغل دارند .

– برنامه هایی دارند که با ساعت بدنشان مغایرت دارد ؛ مانند کارگران شیفتی ، نوجوانانی که باید زود هنگام به مدرسه بروند یا افرادی که برای کارشان باید مسافرت کنند .

– سبک زندگی شان مانع از خواب کافی می شود ؛ مانند استفاده از دارو برای بیدار ماندن ، مصرف الکل یا مواد مخدر یا عدم اختصاص وقت کافی برای خوابیدن .

– داشتن مشکلات پزشکی ناشناخته یا درمان نشده مانند استرس ، اضطراب یا اختلالات خواب .

– افراد با شرایط پزشکی یا مصرف داروی خاص .

– شرایط خاص پزشکی که با اختلالات خواب مرتبط است . این شرایط شامل نارسایی قلبی ، بیماری قلبی ، چاقی ، دیابت ، فشار خون بالا ، حمله موقت ایسکمیک (سکته خفیف ) ، افسردگی و اختلالات بیش فعالی کمبود توجه می شوند .

 

اگر شما یکی از این شرایط را دارید یا قبلا داشته اید از دکتر خود درخواست کنید خواب شما را بررسی کند . بررسی خواب به دکتر شما کمک می کند میزان و کیفیت خواب را بررسی کند . هم چنین مشکلات خواب و شدت آن مشخص خواهد شد . اگر کودکتان اضافه وزن دارد با دکتر خود در مورد عادت های خواب کودکتان صحبت کنید .

 

عوارض کمبود خواب

 

نشانه ها ، علائم و عوارض

کمبود خواب می تواند باعث احساس خستگی در طول روز شود . ممکن است بعد از بیدار شدن احساس سرحالی و هوشیاری نکنید . کمبود خواب می تواند بر کار ، مدرسه ، رانندگی و وظایف اجتماعی تاثیر منفی بگذارد . میزان احساس خواب آلودگی در طول روز به شما در تشخیص مشکل کمبود خواب کمک کند . اگر اغلب احساس می کنید می توانید در موقعیت های زیر چرت بزنید احتمالا مشکل کمبود خواب دارید :

 

– در حالت نشستن ، مطالعه کردن یا تماشای تلویزیون . – در حالت نشستن در مکان های عمومی مانند تئاتر ، جلسه یا کلاس درس . – راندن یک ماشین به مدت یک ساعت بدون توقف . – در حالت نشسته در هنگام صحبت با شخصی . – بعد از ناهار در حالت نشسته . – موقعی که چند دقیقه پشت ترافیک مانده اید .

 

کمبود خواب می تواند در یادگیری ، تمرکز و واکنش اختلال ایجاد کند . ممکن است در تصمیم گیری ، حل مشکلات ، یادآوری امور ، کنترل احساس و رفتار و تعامل با تغییرات دچار مشکل شوید . ممکن است برای تمام کردن کارهایتان وقت بیشتری صرف کنید ، سرعت واکنش آهسته تری داشته باشید و بیشتر اشتباه کنید .

 

نشانه ها و علائم کمبود خواب بین بچه ها و افراد بالغ متفاوت است . کودکانی که دچار کمبود خواب هستند بیش از حد فعال هستند و در تمرکز کردن مشکل دارند . آنها  بد رفتاری می کنند و دچار افت تحصیلی می شوند . خشمگین و غیر قابل پیش بینی هستند ، نوسانات خلقی دارند یا بی انگیزه هستند .

 

ممکن است متوجه نشوید که کمبود خواب چقدر بر زندگی شما تاثیر می گذارد . یک افسانه رایج این است که مردم می توانند کمتر بخوابند بدون اینکه اثر منفی داشته باشد . به هر حال تحقیقات نشان می دهد که داشتن خواب کافی در زمان مناسب برای سلامتی ذهنی ، فیزیکی و کیفیت زندگی حیاتی است .

 

برای اینکه بفهمید آیا دچار کمبود خواب هستید یا نه سعی کنید برای چند هفته یک دفتر یادداشت خواب داشته باشید . ساعت خواب هر شب ، میزان سرحال بودن در صبح و خواب آلوده بودن در طول روز را یادداشت کنید .

 

میزان خوابتان را با میزان خواب توصیه شده در رده سنی خودتان مقایسه کنید . اگر احساس خواب آلودگی زیادی می کنید و افزایش زمان خواب هم مشکلتان را حل نمی کند به پزشک مراجعه کنید .

 

 

 

صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 صفحه بعد